NUMER JUBILEUSZOWY

W numerze:

Wspólna inicjatywa po 30 latach

Nasza mała solidarność

                        - Katarzyna Modrzejewska

No i się potoczyło

                        - Paweł Jędrzejewski

Prawda nie istnieje. Postmodernistyczna historia najnowsza Polski

                        - Jacek Kwaśniewski

"Solidarność" po latach

                        - Jerzy Drygalski

Przyczyny, dla których jestem zawstydzona, gdy patrzę na Polskę

                        - Małgorzata Kępczyńska

Czy ktoś się tego spodziewał?

                        - Jacek Jordan

Złudzenia i fakty 1981-2011. Dwugłos pokoleń

                        - Marek Cypryk i Maciek Cypryk

Widziane z Ameryki

                        - Marek Zieliński

Jak umocnić naszą przyjaźń i jeszcze na tym zarobić. Do przyjaciół z Redakcji.

                        - Jacek Kwaśniewski

30 lat temu i dziś. Jak było, jak jest, co będzie?

                        - Konrad W. Tatarowski

Historia "Poglądów"

Przyszłość Polski - wersja optymistyczna. Ale zależy dla kogo…

                        - Jacek Kwaśniewski

Wspólna inicjatywa po 30 latach

Od redakcji

Po 30 latach to samo grono prawie w całości postanowiło wrócić do wspólnej pracy. Na razie jest to jednorazowa akcja, przy okazji rocznicy 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego. Ale niczego nie można wykluczyć, wszak nastąpią kolejne jubileusze.

Poglądy – pod tym mało oryginalnym tytułem -  który nie pamiętamy już przez kogo został wymyślony – krył się biuletyn informacyjny łódzkich środowisk naukowych i akademickich. Od początku jednak mieliśmy większe ambicje, niż tylko informować. Chcieliśmy, i niektórzy z nas mieli po temu kompetencje, komentować wydarzenia, przedstawiać analizy sytuacji w kraju, prognozy na przyszłość, itp.

To, co wydaje nam się najbardziej godne podkreślenia, to fakt, że wspólna praca przez kilkanaście miesięcy spowodowała powstanie więzi na tyle trwałych, że mogło dojść do dzisiejszego spotkania, mimo, że nasze ścieżki życiowe rozeszły się dość daleko. A przecież byliśmy grupą przypadkowych młodych ludzi, właściwie nie znających się wcześniej. Co więcej, byliśmy ludźmi o różnych sympatiach politycznych i poglądach, od lewicowych do zdecydowanie prawicowych. Te różnice istniały już wówczas, a w obecnie prezentowanych tekstach uwidoczniły się może jeszcze wyraźniej. Mimo tych różnic potrafiliśmy ze sobą współpracować, darzyć sympatią i przyjaźnią. Obserwując dzisiejsze życie publiczne w Polsce, wydaje się to raczej niezwykłe. To była właśnie magia tamtych dni. Bez Solidarności i panującej wówczas euforycznej atmosfery, nawet gdybyśmy się spotkali, prawdopodobnie nic między nami by nie zaiskrzyło.

Po co właściwie teraz piszemy? Przede wszystkim dla siebie, ale z nadzieją, że nasze artykuły dotrą i zainteresują też innych czytelników. Są tu analizy dotyczące współczesności, są nostalgiczne wspomnienia, są podsumowania minionych lat. Z niektórych tekstów przebija rozczarowanie, gorycz, pretensje do rzeczywistości. Inne kipią humorem i ironią. Jeszcze inne analizują “nowy wspaniały świat”. W tle pojawia się opinia, że odzyskanej wolności nie wykorzystaliśmy właściwie, a III RP nie spełniła oczekiwań i pokładanych nadziei.  Jest to postawa bardzo w kraju powszechna ( może z żalu  za  bezpowrotnie minioną młodością?). Nie do końca rozumiemy. Oto mamy wymarzoną wolność, kształtujemy swój los według własnych życzeń (oczywiście w ramach narzuconych przez zbiorowość) i wciąż nam mało? Czekamy na tę Prawdziwą Wolność i Sprawiedliwość, jak Żydzi na Mesjasza. No to pewnie  sobie jeszcze poczekamy, jakby powiedział Shrek.

Może jesteśmy nazbyt przywiązani do naszych maksymalistycznych  i niespełnionych oczekiwań ? Może nie miały szans spełnić się w całości  i nigdzie ani w żadnych warunkach nie byłoby to możliwe ? A może czas dla nas się zatrzymał  i nie umiemy już dostrzec, zrozumieć ani zaakceptować nowej i szybko zmieniającej się rzeczywistości?

Felietony w tym numerze Poglądów próbują odpowiedzieć również na te pytania. Zapraszamy do środka.

O Autorach

Stan wojenny. Jak wybuch granatu, odłamki poleciały daleko, albo zostały na miejscu wbijając się w ziemię. Niektórzy przeszli przez internat, większość go uniknęła. Kalifornia, Nowy Jork, Werona, Warszawa, Łódź. Paweł Jędrzejewski, wtedy polonista-filmoznawca, jest teraz doświadczonym biznesmenem w Los Angeles i autorem książek o judaizmie. Marek Cypryk pozostał w PANie, tam gdzie znajdowała się pierwsza siedziba redakcji, pracuje naukowo, jest chemikiem, kierownikiem Pracowni Modelowania Komputerowego. Maciek Cypryk, syn Marka, 24 lata, absolwent Politechniki Łódzkiej, pracuje jako doradca w McKinsey & Company w Warszawie. Kasia Modrzejewska, teraz także De Rosso, kulturoznawca, mieszka w Weronie, w wolnych chwilach zajmuje się tłumaczeniami z i na piękny język włoski. Jurek Drygalski, ekonomista, po wyjściu z internatu był wiceministerem przekształceń własnościowych, zajmował się prywatyzacją, a ostatnio poświęcił się biznesowi (Grupa Fasty). Marek Zieliński, również chemik z PANu, pozostał w Nowym Jorku, pracując w nauce, przemyśle i jako niezależny konsultant (Zevax, Inc.), a od 10 lat działa w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce prowadząc digitalizację zbiorów. Małgorzata Kępczyńska jest filozofem, obecnie emerytowanym pracownikiem UŁ. Jacek Kwaśniewski, ekonomista, także internowany, zajmował się prywatyzacją w rządzie Mazowieckiego, potem pracował w firmie doradczej BMF, był ekspertem ds. prywatyzacji w Iraku, a obecnie niezależny doradca i ekspert ekonomiczny. Jacek Jordan, historyk, były kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie nauczyciel liceum w Zduńskiej Woli. Konrad Tatarowski, polonista, internowany, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, Radia Wolna Europa (1984-94), i Polskiego Radia. Maciek Siwicki, polonista, pracuje w bibliotece Politechniki Łódzkiej.


POGLĄDY

Redaguje zespół:

Marek Cypryk, Jerzy Drygalski, Paweł Jędrzejewski, Jacek Jordan, Małgorzata Kępczyńska (obecnie Kępczyńska-Nowaczyk), Jacek Kwaśniewski, Katarzyna Modrzejewska (obecnie Modrzejewska-De Rosso), Maciej Siwicki, Konrad Tatarowski, Marek Zieliński. Współpraca graficzna (projekt oryginalny): Sławomir Iwański.

Adres redakcji: www.zevax.com/poglady

Składanie numeru zakończono 12 grudnia 2011 roku.


Pobierz cały numer jako pdf (do druku, ok 50 stron). Archiwalne numery “Poglądów” można przeczytać w Wirtualnej Czytelni Bibuły